Europejski Dni Dziedzictwa 2022

POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM – to hasło przewodnie tegorocznej edycji.

Hasło to zainspirowało zarząd stowarzyszenia do organizacji wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia im. Karola Szymanowskiego, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Koninie oraz Urzędem Miasta Koła koncertu 18 września (niedziela) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Kole.

Serdecznie zapraszamy na koncert oraz wykład ks. Waldemara Wunsza – „Sytuacja kościoła ewangelickiego w okresie II wojny światowej” oraz na wystawę „Burmistrzowie Miasta Koła w okresie międzywojennym”.


Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *